DÜNYA BASKETBOL ŞAMPİYONASINA ADAYIZ

TÜRKİYE

DÜNYA BASKETBOL ŞAMPİYONASI

DÜNYA BASKETBOL ŞAMPİYONASINA ADAYIZ

2023 Yılının Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanan İşitme Engelliler Dünya Basketbol Şampiyonasının ev sahipliğini kimin yapacağı ile ilgili DIBF ve ICSD tarafından Yunanistan ile birlikte Türkiye  aday gösterildi.

DIBF             : İşitme Engelliler Uluslararası Basketbol Federasyonu

ICSD             : İşitme Engelliler Uluslararası Spor Komitesi

Adaylık için Yunanistan ‘ın Girit adası, Türkiye ‘de ise Ankara gösterilirken, DIBF Genel Sekreteri aynı zamanda ICSD Teknik Delegesi Jürgen ENDRESS geçtiğimiz hafta 5 gün boyuncu Ankara ‘da bulunan spor salonlarında incelemelerde bulundu.

Jürgen : Ankara ‘da kaldığı süre boyunca Müsabakaların yapılacağı salonlar için; Ankara Spor Salonu, Keçiören Taha Akgül Spor Salonu, Mamak Hidayet Türkoğlu Spor Salonu ve Sincan ‘da bulunan Sinan Şamil Sam Spor Salonlarında incelemelerde bulunurken,  konaklamalar için ise 3 ve 5 yıldızlı otelleri inceledi.

Jürgen’se Ankara ‘da kaldığı 5 gün boyunca Federasyon Başkanımız Sn. Yakup Ümit KİHTİR, Asbaşkanımız Sn. Serhat ÖZTÜRK, Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Ali FİDAN, Genel Sekreterimiz Sn. Serhat YIĞMATEPE, Gençlik ve Spor İl Şube Müdürü Sn. Soner BAŞKAYA ve Uluslararası İşaret Dili Tercümanı Sn. Berrak FIRAT eşlik etti.

Jürgen ‘se incelemelerden arta kalan zamanlarda Ankara ‘nın tarihi, turistik yerleri gezdirilirken,  Anıtkabir ziyareti de unutulmadı.

Dünya Şampiyonası için iki ülke yarışırken, hangi ülkenin ev sahipliği yapacağı ise ocak ayında belli olacağı bildirildi.

Federasyon Başkanımız Sn. Yakup Ümit KİHTİR: Bilindiği üzere 2023 ülkemiz için çok önemli bir yıl olmasının yanı sıra Cumhuriyetimizin ‘de 100. Yılı olacağı için biz de elimizden geldiğince ülkemize önemli organizasyonlar kazandırmayı hedeflemekteyiz. Bu amaçla İşitme Engelliler Dünya Basketbol Şampiyonasını ülkemize kazandırmak için Spor Bakanlığımız ve Basketbol Federasyonunun destekleri ile yapmaya gayret ediyoruz.

Bu vesile ile Ankara‘ya gelen misafirimiz Sn. Jürgen ‘i en iyi şekilde ağırlamaya çalıştık, elimizden geldiği kadar Türk insanının misafir perverliğini gösterdik. Kendisinin mutlu ve olumlu ayrıldığını ümit ediyorum. Umarım Dünya Şampiyonasını ülkemize kazandırırız.

TOP