MİLLİ SPORCULARA "TAM BURSLU EĞİTİM" MÜJDESİ

Gençlik ve Spor Bakanligi, 28 vakif üniversitesi ile tarihi bir anlasma imzaladi. Uluslararasi seviyede basari kazanan elit sporcular, artik vakif üniversitelerinde tam burslu egitim görebilecek.

Gençlik ve Spor Bakani Dr. Mehmet Muharrem Kasapoglu, Bakanlik merkez binada düzenlenen bir törende, "Vakif üniversitelerinden Türk sporuna yüksekögretimde yüzde yüz destek" temali çalismanin mutabakat metnine, 28 vakif üniversitesinin temsilcileriyle birlikte imza atti.

"Bugün Türk sporu açisindan tarihi bir güne sahitlik ediyoruz" diyerek sözlerine baslayan Bakan Kasapoglu, söyle konustu:

"Vakif üniversitelerimiz ile spor camiasinin yillardir bekledigi bir hususta önemli bir adimi atmanin heyecanini yasadigimi ifade etmeliyim. Milli sporcularimizin yüksekögretime geçislerine yönelik önemli bir maddi tesvik unsurunu hayata geçirmek üzere bir aradayiz. Bu sekilde sporcularimizin, spor bilimleri disinda farkli bir kariyer imkani yakalamasini ve spor ile egitim arasinda denge kurmasini saglayacagiz. Sporcularin, akademik kariyer ile spora devam etme arasinda ikilemde kalmasini önleyecegiz. Bu is birligi ile milli sporcular, vakif üniversitelerinde ücretsiz olarak egitim görme firsatina kavusmus olacaklar. Hangi bölüm olursa olsun, bir vakif üniversitesini kazanan milli sporcumuz, yüzde yüz burslu olarak tahsilini sürdürebilecek. Bu sekilde ailelerin ve sporcularin, 'Okul mu, yoksa spora devam mi?' konusundaki tereddütlerini de büyük ölçüde bertaraf etmis olacagiz."

Ülkelerin, sanat, spor, bilim gibi alanlarda üstün yetenekli gençlerinin, bu yeteneklerini gelistirmek ve korumak adina kapsamli önlemleri hayata geçirdiklerine isaret eden Bakan Kasapoglu, sözlerini söyle sürdürdü:

"Çünkü yetenekli bireyler toplam nüfusun en fazla yüzde 3 civarindaki kismini olusturuyor. Bu bireyler, toplumlarin geleceginin sekillenmesinde kritik roller üstlenmeleri bakimindan da son derece önemli. Yasitlarindan farkli gelisime ve potansiyele sahip üstün yetenekli bireylerin basarili olmalari ya da bütün potansiyellerini tam anlamiyla açiga çikarmalari için farklilastirilmis bir egitim programi uygulanmasi gerekiyor. Ayrica bu bireyler, sosyal ve ekonomik imkanlara da sahip olmalilar. Iste spor alaninda da ayni egilim ortaya çikiyor. Dünyanin spor alaninda önde gelen birçok ülkesinde sporcularin, basta egitimleri olmak üzere istihdam ile sosyal ve ekonomik firsatlara erisimlerine iliskin özel düzenlemeler yapilip, imkanlarin sunuldugunu görüyoruz."

"Bugün sportif basarilar, ülkeler için prestij alanlarindan bir tanesi"

Sporun toplum üzerindeki etkisini artirmasina ve medyanin her geçen gün daha fazla ilgi göstermesine dikkati çeken Bakan Kasapoglu, "Bugün sportif basarilar, ülkeler için prestij alanlarindan bir tanesi. Ülkelerin ekonomisi, turizmi ve tanitimlari için belki de en fazla etkiye sahip olgularin basinda geliyor. Ülkeler arasinda rekabetin yükselmesi, özellikle elit sporcu yetistirmede stratejik yöntemlerin kullanilmasina, stratejik önlemlerin hayata geçirilmesine olan ihtiyaci artirmistir" seklinde konustu.

Bakan Kasapoglu, üniversite sinavlarina hazirlanmanin yogun bir çalisma programi gerektirdigini belirterek, "Bu durum çogu zaman nitelikli sporcularin, spor hayatlarina son vermesiyle veya üniversite sinavlarina yeterince hazirlanamamasiyla sonuçlaniyor. Sporcu, hayal ettigi ikinci bir kariyer yapma firsatindan maalesef uzak kalabiliyor. Ayni sekilde sportif basari da tesadüfen gerçeklesen bir olgu degil. Profesyonel sporculuk, uzun, yogun ve disiplin içinde yürütülmesi gereken kapsamli bir çalisma programini gerektiriyor. Bu da üniversiteye hazirlik asamasinda sporcularimizin ders çalisacak bir zaman bulamamalariyla neticeleniyor" ifadelerini kullandi.

"Sporcularimiza maddi bir avantaj olusturmus oluyoruz"

Bakan Kasapoglu, sportif basarinin sabahtan aksama ortaya çikan bir konu olmadigini dile getirerek, sunlari söyledi:

"Bugün milli sporcularimiz, sadece devlet üniversitelerine ve spor bilimleri alanina yöneldiklerinde bir avantaja sahipler. Biz bu düzenlemeyle hangi bölümü kazanirlarsa kazansinlar, sporcularimiza maddi bir avantaj olusturmus oluyoruz. Onlara, vakif üniversitelerinde burslu bir sekilde ögrenim görme imkani getiriyoruz. Yani milli sporcularimiz, vakif üniversitesine son sirada olsa bile puan olarak girmeye hak kazanirsa, ücretsiz olarak okuyabilecekler. Bildiginiz gibi vakif üniversitelerimiz yüzde yüz burslarini, üniversite giris sinavlarinda çok basarili olan, sinirli sayidaki adaya veriyorlar. Bazi vakif üniversitelerinde tam burslu okumak için üniversite sinavinda ilk birkaç bine girmek gerekliyken, ücretli okumak için çogu bölümde birkaç yüz bin içerisinde olmak yeterli oluyor. Tam burs almaya hak kazanan dilime girmek, yogun bir ders çalisma programini zorunlu kiliyor. Iste bu mutabakatla milli sporcunun, spor için ayirdigi vakit, maddi bakimdan tazmin edilmis oluyor. Kisacasi bu çalismayla, çift kariyer yapmak isteyen sporcu ögrencilerin egitimine büyük bir kolaylik getiriliyor."

Bakanlik olarak tasin altina ellerine soktuklarini anlatan Bakan Kasapoglu, "Eger bugün sporda bütün branslarda uluslararasi seviyede ses getiren neticeler aliyorsak, milli sporcularimiz kazandiklari madalyalarla gögsümüzü kabartiyorsa, dünyanin en prestijli spor organizasyonlari için aranan ülke haline geldiysek, bütün bunlar son derece samimi bir gayretin sonuçlaridir" seklinde konustu.

Konusmasinda sporculara genis imkanlar sunduklarini ifade eden Bakan Kasapoglu, "Ülkemizde spor kültürünün gelismesi ve Türkiye'yi en iyi sekilde temsil edecek sporcularin yetismesi için Gençlik ve Spor Bakanligi olarak elimiz tasin altindadir. Bu anlamda milli sporcularimiza çok genis imkanlar sunuyoruz. Türkiye Olimpiyat Hazirlik Merkezimizde, Spor Egitim Merkezimizde ve olimpik ve paralimpik havuzlarimizda bulunan 2 bin 550 sporcuya her ay ortalama 2 bin lira civarinda harçlik ödüyoruz. Bu merkezlerde kalan 4 bin civarindaki sporcunun ise bütün masraflari bakanligimiz tarafindan karsilaniyor. Yine 2 bin 656 sporcu ögrenciye, ögrenci bursunun 3 katina kadar millilik bursu veriyoruz. Bu sporcu ögrenciler, ücretsiz bir sekilde yurtlardan öncelikli olarak yararlaniyor" degerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kasapoglu, gençleri dinleyen, onlarin katilimlarini önemseyen, hayata geçirdigi bütün politikalari onlarin istek ve talepleri neticesinde sekillendiren bir bakanlik olduklarini vurgularken, söyle konustu:

"Sporun birlestirici gücüyle, gençlerimizin yarinlara emin adimlarla yürüyecegine inaniyoruz. Sporda hedeflerimiz belli. Spor kültürünü yayginlastiracagiz ve herkesin daha fazla spor yaptigi Türkiye hedefine ulasacagiz. Bu sekilde de elit sporcu yetistirmek ve uluslararasi müsabakalarda ülkemizi en güçlü sekilde temsil etmek için varsa, engelleri ortadan kaldiracagiz. Bugün imzalayacagimiz mutabakat metni, bu amaçla atilmis tarihi bir adimdir. Dünyadaki en üst düzey üniversitelerde uygulanan bu sistemi, ülkemizde aktif hale getiriyor olmanin mutlulugunu tasiyoruz."

Adim adim ilerlediklerini belirten Bakan Kasapoglu, "Özel ortaögretim kurumlarinda da basarili sporcularin burslu egitim almasina imkan saglanmasina çalisiyoruz. Böylece gelir seviyesi düsük aileler, sporda basari potansiyeli olan çocuklarini bu alandan uzaklastirmak yerine, tesvik edecekler. 'Spor mu, okul mu?' ikilemi ortadan kalkacak. Ben bu vesileyle bugün bizlerle beraber olan 28 vakif üniversitemize, milli sporcularimiza tam burs saglama noktasinda desteklerini esirgemeyen rektörlerimize tesekkür etmek istiyorum" diye konustu.

Bakanlik belgesiyle burs verilebilecek

Imzalanan mutabakat metni kapsaminda, gelecek yildan itibaren Gençlik ve Spor Bakanliginin verecegi belgeyle sporcu ögrenciler yüzde 100 egitim bursu alabilecek.

Mutabakat kapsaminda 28 vakif üniversitesi, bakanlik tarafindan son 4 yil içinde basarili oldugu belgelendirilen sporculara, üniversitelerine yerlesmeleri halinde egitim ögretim süresiyle sinirli olmak kaydiyla yüzde 100 oraninda egitim bursu verilmesini, 2020-2021 burs yönetmeliklerinde degisiklik yapmayi, bu durumun Yüksekögretim Programlari ve Kontenjanlari Kilavuzu'nda da ilanini taahhüt etti.

Mutabakata, Acibadem Üniversitesi, Altinbas Üniversitesi, Atilim Üniversitesi, Bahçesehir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Bezmialem Vakif Üniversitesi, Biruni Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakif Üniversitesi, Istanbul Aydin Üniversitesi, Istanbul Esenyurt Üniversitesi, Istanbul Gedik Üniversitesi, Istanbul Gelisim Üniversitesi, Istanbul Kültür Üniversitesi, Istanbul Medipol Üniversitesi, Istanbul Okan Üniversitesi, Istanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Istanbul Ticaret Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Lokman Hekim Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Sabanci Üniversitesi, TED Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi ve Fenerbahçe Üniversitesi yetkilileri imza atti.

TOP