ŞAMPİYONLAR

SÖZLESMELI PERSONEL MÜJDESI

Olimpiyat, paralimpik ya da deaflimpik oyunlari ile Dünya ve Avrupa sampiyonalarinda ilk 3'e giren milli sporcular, sinav sarti aranmaksizin spor uzmani ya da antrenör unvanli sözlesmeli personel olabilecekler.

Sözlesmeli personel çalistirilmasina iliskin esaslarda degisiklik yapilmasina iliskin Cumhurbaskanligi karari, Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüge girdi.

Karara göre, olimpiyat, paralimpik ya da deaflimpik oyunlari ile dünya ve Avrupa sampiyonalarinda ilk 3 dereceye girenler, sinav sarti aranmaksizin spor uzmani ya da antrenör unvanli sözlesmeli personel olabilecek. Olimpiyat, paralimpik ya da deaflimpik oyunlarinda yer alan spor branslarinda en az 15 kez milli formayi giyenler ya da son 5 yil içinde en az 7 defa uluslararasi yarismalarda milli takim antrenörü olarak fiilen görev yapanlar da sözlesmeli personel olarak atanabilecek.

Mevcut sözlesmeli personele 4/B statüsü

Karara göre ayrica, Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanununa göre istihdam edilen mevcut sözlesmeli personele de yeni olanaklar saglandi. Mevcut sözlesmeli personel, 10 is günü içinde basvurmak kaydiyla, 657 sayili Devlet Memurlari Kanununun 4/B maddesine göre istihdam edilecek sözlesmeli personel statüsüne geçebilecek. Buna göre, önceki pozisyonlarinda mevcut toplam hizmet sürelerinin is sonu tazminatina esas toplam hizmet sürelerinin hesabinda dikkate alinacak. Yine önceki pozisyonlarinda geçen hizmet sürelerinin kurum içi yer degisikligi taleplerinde dikkate alinacak.

Degisiklikle, karsilikli yer degisikligi, es durumu mazereti, saglik sebebi mazereti,  can güvenligi mazereti, esi sehit olan ve en az üç yil hizmeti olan personele kurum içi yer degisikligi yapma olanagi da saglandi. Ayrica, sözkonusu personele, Sözlesmeli Personel Çalistirilmasina Iliskin Usul ve Esaslarda yer alan diger tüm haklardan faydalanma ve yükümlülüklerden sorumlu olma imkani da getirildi.

Gençlik çalisanlari da sözlesmeli personel olarak istihdam edilebilecek

Cumhurbaskanligi karariyla ayrica, gençlik alaninda çalisanlarin tümünü anlatan “gençlik çalisani”  kavrami, Devlet Memurlari Kanununun 4/B maddesi kapsaminda bir sözlesmeli personel unvanina dönüstürüldü. Böylece, bu alanda çalisan tüm gençlik çalisanlarini kapsayan bir personel statüsü olusturularak, Gençlik ve Spor Bakanligi’nda istihdam edilebilme imkani saglandi.

Ayrintilar için : www.gsb.gov.tr

TOP