"TÜRKIYE, ISITME ENGELLILER OLIMPIYATLARINA HAZIR"

ICSD Baskani Valery Rukhledev, Samsun’da gerçeklestirilen 23. Isitme Engelliler Olimpiyatlari delegasyon toplantisinda, Samsun’un organizasyona %99 oraninda hazir oldugunu söyledi.

18-30 Temmuz 2017 tarihleri arasinda Samsun’un ev sahipliginde düzenlenecek 23. Isitme Engelliler Olimpiyatlari’nin (2017 Deaflympics) delegasyon baskanlari toplantisi bugün (20 Temmuz Çarsamba) Samsun Ondokuz Mayis Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçeklestirildi.

Toplantiya ICSD (Uluslararasi Isitme Engelliler Spor Komitesi) Baskani Valery Rukhledev, Samsun Valisi Ibrahim Sahin, Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Yusuf Ziya Yilmaz, Türkiye Isitme Engelliler Spor Federasyonu (TIESF) Baskani Yakup Ümit Kihtir ile Gençlik ve Spor Bakanligi Sportif Degerlendirme ve Gelistirme Komisyonu Üyesi Kaan Ark’in yani sira Isitme Engelliler Dünya Sampiyonalari için Samsun’da bulunan ülkelerin delegasyonlari katildi.

Toplantida yaptigi konusmada Türkiye’nin organizasyon için yogun bir çalisma içerisinde oldugunu belirten ICSD Baskani Valery Rukhledev, “2017 Deaflympic öncesinde Türkiye’nin kalbinin ne kadar sicak oldugunu ve kültürünü görme imkani bulduk. Türkiye adayligini koydugunda bazi süphelerimiz olsa da organizasyon su anda %99 hazir durumda. Önümüzdeki sene çok genis bir katilimla çok basarili bir turnuva olacak. En yüksek katilimci sayisini burada görecegimize inaniyorum. Deaflympics gelisimini sürdürüyor. 2017’de çitayi daha da yukari koyacagiz.” yorumunu yapti.

Samsun Valisi Ibrahim Sahin; “Paralimpik Oyunlari’ni geçmek istiyoruz”

Samsun’da isitme engellilere yönelik çalismalar geçeklestirdiklerini vurgulayan Samsun Valisi Ibrahim Sahin “Türkiye test gibi bir dönemden geçiyor. Ama herkesin gördügü gibi herhangi bir güvenlik problemimiz olmadi. 2017’de sehrimiz ve ülkemiz çok keyifli, huzurlu, çekismeli müsabakalara sahne olacak. Burada bulunan tüm misafirlerimize Türkiye’ye gelmeye mani bir sey olmadigini gösterdikleri için tesekkür ediyoruz. 2012 Paralimpik Oyunlari’nda 4300 sporcu vardi. Biz 4300’ü geçmek istiyoruz. Bu konuda tüm katilimci ülkelerden destek istiyoruz. Bir buçuk yildir isaret dili için özel egitimli arkadaslar yetistiriyoruz. Samsun isitme engellilerin rahat edecegi bir sehir olacak. Deaflympics de bunun için bir vesile olacak.” ifadelerini kullandi.

Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Yusuf Ziya Yilmaz ise “Misafirlerimize huzurlu bir ortam hazirlamak ve burada olduklari sürece mutlu olmalari için tatli bir telas içerisindeyiz. Hizmet için kollarimizi sivadik. Samsun hayat sartlarini her geçen gün artiran bir sehir. Geçtigimiz dönemde bazi olumsuzluklar yasadik ama artik bunlarin geride kaldigini düsünüyoruz. Sizi misafir ettigimiz için çok mutluyuz. Sizin de mutlu olmanizi istiyoruz.” dedi.

TIESF Baskani Yakup Ümit Kihtir; “Devletimiz bize tam destek veriyor”

Samsun’da paralimpik oyunlarindan daha basarili bir organizasyona imza atmak istediklerini belirten TIESF Baskani Yakup Ümit Kihtir “Bu ve benzeri toplantilar ve devletimizin destekleriyle 2017 için eksiklerimizi gidermeye çalisiyoruz. Hep beraber güzel bir organizasyon gerçeklestirecegiz. Olumlu bir sekilde ilerleyecegimize inaniyorum. Devletimiz bize tam destek veriyor ve bu kültürü ögrenmeye çalisiyor. Samsun yönetimine ve halkina tesekkür ediyoruz. Herkes heyecanla bu organizasyonu bekliyor. Paralimpik oyunlarinin daha ötesinde bir organizasyon gerçeklestirmek için çalisiyoruz.” seklinde konustu.

Gençlik ve Spor Bakanligi Sportif Degerlendirme ve Gelistirme Komisyon Üyesi Kaan Ark ise “Isitme Engelliler Dünya Sampiyonalari, 2017 Deaflympics öncesinde bizim için önemli bir test organizasyonu. Hep birlikte dünya standartlarinin üstüne çikmaya çalisiyoruz. Yasanan tüm olumsuzluklara ragmen bugün burada 28 ülke var. Samsun’da düzenlenecek Isitme Engelliler Olimpiyatlari ile ICSD’nin de bir seviye yukari çikacagina inaniyoruz. Bize destek veren herkese çok tesekkür ediyoruz.” dedi.

Yapilan konusmalarin sonrasinda TIESF Baskani Yakup Ümit Kihtir ve Kaan Ark tarafindan delegasyon baskanlarina hitaben 2017 Isitme Engelliler Olimpiyatlari ile ilgili bir sunum gerçeklestirildi. Ardindan soru cevap bölümüne geçildi ve gelecek yil düzenlenecek organizasyon hakkinda görüs alisverisinde bulunuldu.

TOP